Zupełnie nowa F3

pią, 9 marca 2018 godz. 19:22:22 skomentuj wyścigi

FIA

Nowo wybrana Światowa Rada Sportów Motorowych spotkała się dzisiaj w Genewie. Formula One Group wybrano jako promotora nowych FIA Formula 3 Championship. Od 2019 roku F3 będzie ścigać się przy F1. Ustalono limit 30 samochodów, 9-10 rund z dwoma wyścigami podczas weekendu, po jednym dostawcy silników, nadwozi i opon.

Zaprojektowany zostanie zupełnie nowy samochód F3. Do dwóch regionalnych mistrzostw F3, które ruszają w tym roku na obydwu kontynentach amerykańskich i w Azji, mogą dojść krajowe mistrzostwa zaproponowane przez ASN, również monomarkowe i z takim samym silnikiem.

Komisja kobiet w motorsporcie uruchamia program The Girls on Track. Dwuletni projekt wsparty przez osiem europejskich federacji, Komisję Europejską, Uniwersytet Limoges i Yokohamę, ma przyciągnąć więcej kobiet do motorsportu. W ośmiu państwach odbędą się zawody kartingowe, a wybrane trzy zawodniczki z każdego kraju zostaną zaproszone w przyszłym roku na europejski finał w Le Mans. Sześć najlepszych w finale utworzy europejski zespół, objęty programem treningowym przez FIA.

Zatwierdzono zmianę w kalendarzu WEC 2018/19. 6 godzin Fuji przesunięto z 21 na 14 października 2018.

Rada zatwierdziła regulamin sportowy WTCR. Podczas każdego wyścigowego weekendu zaplanowano dwie sesje kwalifikacyjne i trzy wyścigi.

Nie odbędzie się końcowa runda mistrzostw Formuły E w Montrealu. Sezon zamknie New York ePrix (14-15 lipca). W sezonie 2018/19 wyścigi Formuły E zostaną skrócone do 40 minut - bez obowiązkowego pit stopu. Każdy kierowca musi wykorzystać dwa poziomy mocy w wyścigu. Zrezgnowano z bonusowego punktu za najszybsze okrążenie. Dodatkowy punkt będzie przyznawany kierowcy, który najlepiej wykorzysta moc.

Makau ponownie będzie gościć w tym roku Puchar Świata F3 i Puchar Świata GT.