Puchar z Zielonego Piekła

pią, 20 sierpnia 2010 godz. 12:59:37 skomentuj wyścigi

Alfa Romeo GTV 2000AvD Oldtimer Grand Prix na Pętli Północnej Nürburgringu to wyjątkowe święto pasjonatów klasycznej motoryzacji. Imprezę odwiedzają takie postacie jak Eddie Irvine, Stig Blomqvist, Frank Stippler, Klaus Ludwig, Hans-Joachim Stuck. Jest to jedna z większych takich imprez w Europie. W trakcie weekendu odbywa się wiele wyścigów klasyków w różnych kategoriach. Jedyna polska ekipa na tej imprezie miała bardzo udany weekend!

Rafał Płatek jadący niezawodną Alfa Romeo GTV 2000, startował w wyścigu AvD Marathon 100. Był to wyścig trwający 100 minut, w trakcie którego Polak wykonał 11 mierzonych okrążeń oraz jedno zjazdowe. Konkurencja była bardzo mocna, w sumie 90 aut do 1971 roku, w tym 22 w klasie do 2 litrów.

Na treningu nie obyło się bez przygód - nie wytrzymał wysprzęglik. Nowy padł równie szybko i przed właściwym wyścigiem zaczęły się nerwowe poszukiwania. Z pomocą przyszedł… konkurent, kierowca Alfa Romeo GTAm, Christian Bovensiepien. Duch „gentlemen drivers” żyje pomimo bardzo zaciekłej rywalizacji. W ostatecznym rozrachunku Rafał wyprzedził Christiana, który po wyścigu jednak nie żałował użyczenia części. Brawo!

W kwalifikacjach udało się uzyskać dopiero 50 czas. Niemniej w stawce startowało „tylko” 90 samochodów co sprawiło, że na torze nie było bardzo ciasno. - Auto w trakcie wyścigu było absolutnie niezawodne. W trakcie obowiązkowego pit stopu porozmawiałem z mechanikiem o pogodzie - relacjonuje Rafał Płatek - Alfa posiada 100-litrowy bak, więc nie było konieczności tankowania w trakcie wyścigu. Obowiązkowy pit stop był tylko formalnością.

Rafał ukończył wyścig na bardzo dobrym, dziesiątym miejscu w klasyfikacji generalnej oraz piątym w klasie. Jednocześnie w pucharze ADAC Classic Trophy był trzeci. Wysiłek został nagrodzony odpowiednich rozmiarów pucharem. Wyścig wygrał Michael Roock w Porsche 911 ST.

Kolejny start na Nürburgringu odbędzie się w połowie września, w trakcie wyścigu na dystansie 1000 km.

Alfa Romeo GTV 2000

Alfa Romeo GTV 2000

Alfa Romeo GTV 2000

Fot. REZ Motorsport, Stefan Eckhardt