Plotki z Ingolstadt

pią, 14 października 2016 godz. 13:21:22 skomentuj wyścigi
Tagi: Audi, LMP1

Audi R18 | Fot. Audi Sport

Według Auto Motor und Sport, Audi wycofa się z kategorii LMP1 po sezonie 2017. Z Ingolstadt dociera coraz więcej plotek na ten temat i jak pisze Marcus Schurig, decyzja została już podjęta, choć jeszcze jej nie ogłoszono.

Audi dwukrotnie sięgnęło po mistrzostwo WEC w kategorii kierowców i marek (2012-13), od 2000 roku trzynaście razy wygrało Le Mans i zajmuje drugie miejsce za Porsche w statystykach 24 Heures. Patriarcha koncernu Volkswagena, Ferdinand Piëch uznał przed pięciu laty, że lepiej mieć dwie marki w Le Mans niż jedną w Formule 1. Decyzja bazowała jednak na różnych koncepcjach technicznych Audi i Porsche w LMP1. Wpływ Piëcha na program sportowy koncernu znacznie zmalał od kwietnia 2015 i przypuszczalnie doktryna już nie obowiązuje. Poza tym dieslowskie silniki schodzą ze sceny z powodu emisji spalin.

Koncern VW musi oszczędzać po Dieselgate i szczególnie w Audi nastały spore oszczędności. Wszystkie budżety znalazły się pod presją, również w dziale sportu, który zawsze dużo wydawał. Matthias Müller, od roku szef VW, były prezes Porsche AG, faworyzuje utrzymanie Porsche w LMP1.