Obóz szkoleniowo-sprawnościowy dla kierowców KLR

pią, 17 marca 2017 godz. 14:44:37 skomentuj wyścigi

KIA Lotos Race

KIA LOTOS RACE już na stałe wpisała się do kalendarza polskich wyścigów, które ku zadowoleniu kierowców są organizowane przede wszystkim na zagranicznych torach.

Przez 11 lat istnienia Mistrzostw Polski Kia Picanto główny organizator – KIA MOTORS POLSKA – próbował różnych torów, jak Europa długa i szeroka. Zmiany wprowadzano również w regulaminie zawodów, aby współzawodnictwo na torze było jak najbardziej fair, a końcowy wynik odzwierciedlał wyłącznie talent i szybkość kierowców. W tym roku – oprócz toru, na którym KIA LOTOS RACE nie gościła od lat i drobnej zmiany w regulaminie – nowością jest też przedsezonowy obóz szkoleniowo-sprawnościowy dla zawodników. Ponieważ w stawce 20 zawodników jest aż 12 nowych kierowców, z których niemal połowa to 14-latkowie, organizatorzy Mistrzostw Polski Kia Picanto zafundowali zawodnikom bezpłatny obóz, więcej niż tylko integracyjny.

Chociaż obecność nie była obowiązkowa, frekwencja dopisała i w Dworze Chotynia położonym niedaleko Motoparku w Ułężu stawiła się niemal cała stawka zawodników KIA LOTOS RACE 2017. Tegoroczne ściganie o tytuł Mistrza Polski Kia Picanto oficjalnie rozpocznie się w ostatni weekend kwietnia na Motorsport Arena w niemieckim Oschersleben.

KIA Lotos Race

W czasie dwudniowych warsztatów, prowadzonych przez trenerów personalnych i instruktorów Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara, kierowcy KIA LOTOS RACE dowiedzieli się, między innymi, o tym jak powinien wyglądać podstawowy trening wytrzymałościowy kierowcy wyścigowego, jakie znaczenie ma przygotowanie fizyczne przy uprawianiu takiej dyscypliny sportu jak wyścigi samochodowe czy jak doskonalić cechy motoryczne, które są niezbędne dla kierowcy wyścigowego.

Oprócz ćwiczeń fizycznych i sprawnościowych na uczestników obozu czekały wyścigowe Kia Picanto i Kia pro_cee’d, za kierownicą których zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności i ćwiczyć prawidłowe reakcje w typowych wyścigowych sytuacjach, takich jak hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody oraz wyprowadzenie samochodu z poślizgu nadsterownego i podsterownego. Doskonaleniu techniki sportowej jazdy służyły również próby jazdy slalomem równoległym i po okręgu.

KIA Lotos Race

Sprawdzianem umiejętności zawodników był przejazd na czas 2,5-kilometrowej trasy, którą kierowcy pokonywali dwukrotnie – „na sucho” przed rozpoczęciem warsztatów i na zakończenie obozu, już po zaliczeniu szkolenia. W drugim przejeździe wszyscy uczestnicy zdecydowanie poprawili wyniki, co najlepiej dowodzi, że… trening czyni mistrza.

W gronie kierowców, którzy w tym roku będą walczyć o tytuł Mistrza Polski Kia Picanto zobaczymy 8 kierowców znanych z poprzednich edycji KIA LOTOS RACE i aż 12 nowych. Wśród nowych zawodników aż 5 to zaledwie 14-latkowie. Niestety, w gronie kierowców znanych z ubiegłego sezonu zabraknie sympatycznej Katarzyny Sakowskiej, która bardzo dzielnie próbowała walczyć z wizerunkiem wyścigów samochodowych jako sportu zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn. Na szczęście, w tegorocznych Mistrzostwach Polski Kia Picanto kobiet za kierownicą nie zabraknie. Barw płci pięknej będą broniły dwie zawodniczki z Węgier – 20-letnia Petra Krajnyak i 35-letnia Adrienne Vogiel.

KIA Lotos Race

Do pierwszych wyścigów sezonu 2017 zostało 6 tygodni. Uczestnicy obozu wrócili do domów nie tylko z wiedzą co i jak powinni trenować, ale z przykładowymi planami treningowymi, a nawet żywieniowymi. Kwalifikacje do wyścigów na Motorsport Arena Oschersleben – zaplanowanych na sobotę, 29 kwietnia – pokażą, który z uczestników obozu najlepiej odrobił zadanie domowe i kto najbardziej pracowicie spędził czas do pierwszego wyścigu. Oschersleben leży tylko 250 km od granicy, w okolicach Magdeburga. Warto tam być w ostatni weekend kwietnia, bo oprócz zmagań kierowców KIA LOTOS RACE będzie można podziwiać również superszybkie samochody serii ADAC GT Masters.

Partnerem strategicznym Kia Motors Polska przy organizacji Mistrzostw Polski Kia Picanto jest firma LOTOS Oil. KLR wspomagają także Bank BGŻ BNP Paribas oraz Hankook.

KIA Lotos Race
KIA Lotos Race
KIA Lotos Race
KIA Lotos RaceKIA Lotos Race