Nadjeżdża Formulec

pon, 13 grudnia 2010 godz. 18:41:38 skomentuj wyścigi

Michel Jourdain Jr, Felipe Calderon i Alex Premat | Fot. formulec.orgPodczas konferencji klimatycznej w Cancun zorganizowano pokaz elektrycznego single-seatera Formulec EF01. Na pokazie na Playa del Carmen obecni byli członkowie delegacji uczestniczących w konferencji, a także prezydent Meksyku, Felipe Calderon. W 2012 roku, Meksyk ma zorganizować jedną z dziesięciu rund światowej serii dla takich pojazdów.

Prace nad EF01 trwają o 2,5 roku. Za techniczną stronę projektu odpowiada paryska firma SEGULA Matra Technologies. Finansowo pomogła rada departamentu Yvelines. Na podstawie umowy z Brawn GP - obecnie Mercedes GP - prototyp wykonano w Brackley, gdzie najpierw badano w tunelu aerodynamicznym 40-procentowy model samochodu. Na liście partnerów projektu znajdują się Siemens (silnik), SAFT (baterie), Michelin, ART Grand Prix, Hewland, OZ, Sigmalis, FAAR Industry oraz Stand 21.

EF01 rozpędza się do setki w 3 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 260 km/godz. Czasy okrążeń przewidziano na poziomie spalinowej F3. Skrzynia biegów Hewlanda posiada dwa przełożenia. Baterie wystarczają na 20-25 minut jazdy na torze, a potem trzeba je ładować przez 1 - 1,5 godziny.

Pierwsze testy w Magny-Cours przeprowadził Jules Bianchi, a następnie Alexandre Premat jeździł EF01 na Circuit Bugatti w Le Mans. Premat oficjalnie zajmuje się pracami rozwojowymi - wraz z meksykańskim kierowcą Michelem Jourdainem juniorem. Obydwaj wystąpili w Cancun.

Formulec EF01 | Fot. formulec.org

Fot. formulec.org