Mercedes odchodzi z DTM

pon, 24 lipca 2017 godz. 21:12:19 skomentuj wyścigi

Mercedes | fot. DTM

Mercedes poinformował, że odchodzi z DTM po sezonie 2018 oraz potwierdził swoje zgłoszenie do Formuły E od 2019 roku.

Marka ze Stuttgartu była podstawową częścią serii DTM od 2000 roku. Po jej odejściu w niemieckim cyklu pozostaną tylko dwaj producenci, BMW oraz Audi.

Mercedes wyraził zainteresowanie Formułą E pierwszy raz w zeszłym miesiącu.

- Nasze lata w DTM zawsze będą ważnym rozdziałem w historii Mercedesa w motorsporcie - powiedział szef sportowy Mercedesa - Toto Wolff. – Chcę podziękować wszystkim członkom zespołu, których fantastyczna praca przyczyniła się do tego, że Mercedes-Benz odnosił najwięcej sukcesów w DTM w tym czasie.

- Choć to odejście jest dla nas trudne, będziemy robili wszystko co możliwe w tym sezonie i kolejnym, aby zdobyć jak najwięcej tytułów w DTM zanim to nastąpi. Jesteśmy to winni naszym kibicom oraz sobie – dodał.

Mercedes przyłączył się do prekursora DTM - Deutsche Tourenwagen Meisterschaft w 1988 roku, zdobywając swój pierwszy tytuł z Klausem Ludwigiem w 1992 roku. Kolejne tytuły zdobył Bernd Schneider w 1994 i 1995 roku. W 1996 roku seria została zlikwidowana, a jej wznowienie nastąpiło w 2000 roku.

Schneider kolejne tytuły zdobywał w latach 2000, 2001, 2003 i 2006. Mistrzostwa jeżdżąc dla Mercedesa wywalczyli również Gary Paffet w 2005, Paul di Resta w 2010 i Pascal Wehrlein w 2015 roku.

- W motorsporcie, jak i w każdym innym obszarze chcemy być wzorcem w segmencie premium i badać innowacyjne nowe projekty. Zapewnia to połącznie Formuły 1 i Formuły E - powiedział Wolff. - Formuła E jest ekscytującym przedsięwzięciem: oferuje zupełnie nowy format, łączący wyścigi z imprezami o mocnym charakterze w celu promowania obecnych i przyszłych technologii. Elektryzacja dzieje się w świecie samochodów drogowych, a Formuła E oferuje producentom ciekawą platformę, która wprowadza tę technologię do nowej publiczności i to z zupełnie nowym rodzajem wyścigów, zupełnie różnym od innych serii.

Mercedes pozostaje w F1, co zostało niedawno potwierdzone przy okazji ogłoszenia długoterminowego kontraktu z Petronasem.