Dziewięć rund ETRC

czw, 18 października 2018 godz. 14:33:54 skomentuj wyścigi

fot. FIA ETRC

Dziewięć rund pojawiło się w prowizorycznym kalendarzu mistrzostw Europy ciągników siodłowych 2019. Sezon rozpocznie się w ostatni weekend maja w Misano lub w połowie maja w nieznanej jeszcze lokalizacji, która może gościć kierowców FIA ETRC w maju lub na początku czerwca.

Kolejne trzy rundy odbędą się na Hungaroringu (22-23.06), Slovakiaringu (6-7.07) oraz Nurburgringu (20-21.07). Po wakacyjne przerwie zmagania zostaną wznowione na przełomie sierpnia i września w czeskim Moście, skąd zespoły udadzą się do Zolder (14-15.09), Le Mans (28-29.09) oraz Jaramy (5-6.10).

W tym roku mistrzowski tytuł wywalczył Jochen Hahn, który pokonał Adama Lackę i Antonio Albacete. Wyścigi ciężarówek są jednymi z najbardziej wyjątkowych sportów motorowych, o czym przekonaliśmy się w tym roku w czeskim Mocie, gdzie osoba z naszej redakcji miała okazję bliżej poznać tę serię, przejechać się na prawym fotelu "wyścigówki wagi ciężkiej" i rozpocząć jeden z wyścigów w samochodzie bezpieczeństwa. Byliśmy pod wrażeniem, widząc, jak zawodnicy są w stanie opanować kilkutonowego kolosa, prezentując przy tym efektowną i efektywną jazdę.

Wyścigowe ciągniki siodłowe silnik mają zamontowany centralnie, co pomaga w lepszym wyważeniu całej maszyny. Jednostka napędowa generuje moc rzędu 1300 KM. Najciekawszym faktem jest, że w trakcie wyścigu zużywane jest więcej wody niż paliwa, która chłodzi hamulce. Układ hamulcowy czasami musi spowolnić ciężarówkę z prędkości 180 km/h. Wyjątkowi z pewnością są również kierowcy, którzy swoimi umiejętnościami, precyzją i opanowaniem sprawiają, że rywalizacja ta jest tak wyjątkowa.

 


fot. FIA ETRC