Załuż 2018 - Czwarty raz Janík, sukces Czapki

nie, 13 maja 2018 godz. 17:09:53 skomentuj wyścigi

Václav Janík | Fot.  Janík Motorsport

Podobnie jak w 2014, 2016 i 2017 roku, Václav Janík wygrał niedzielną część Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego. W rundzie IHCC kierowca 490-konnej Normy wyprzedził o 3,6 sekundy Věroslava Cvrčka w Fabii, o 4,9 s Ronnie Bratschiego w Lancerze. W klasyfikacji CEZ na trzecim miejscu znalazł się Dubai.

W drugiej rundzie GSMP górą był Dubai - szybszy od  Igora Drotára, Michała Ratajczyka, Waldemara Kluzy, Jędrzeja Szcześniaka, Andrzeja Szepieńca, Tomasza Myszkiera, Tomáša Ondreja, Tomasza Terlikowskiego i Romana Barana. W grupie A ponownie triumfował Szymon Piękoś, w grupie N - Peter Jureňa. Věroslav Cvrček wygrał rundę mistrzostw Słowacji - przed Dubaiem i Drotárem.

Rekordzista trasy (2.13,614 przed dwoma laty), Václav Janík uzyskał w pierwszym podjeździe wyścigowym 2.14,208. Kolejne czasy należały do Drotára (+2,378), Bratschiego (+2,751), Cvrčka (+3,291), Zlatkowa (+4,371), Dubaia (+4,547), Kluzy (+8,059) i Ratajczyka (+8,401).

W drugim podjeździe Janíkowi wystarczyło 2.18,023. Cvrček był wolniejszy o 0,358 sekundy. Następne miejsca przypadły Dubaiowi (+1,402), Bratschiemu (+2,171), Zlatkowowi (+2,187), Ratajczykowi (+4,077), Kluzie (+5,141) i Drotárowi (+6,399).

W pierwszym podjeździe treningowym nastąpiła dłuższa przerwa po kolizji z barierą jadącego Mitsubishi Lancerem Michała Ratajczyka. Pierwszy podjazd wyścigowy został przerwany na blisko pół godziny po kolizji Roberta Sługockiego. W przerwie pomiędzy podjazdami wyścigowymi nad trasą przeszła krótka gwałtowna ulewa. Z przesychającą  nawierzchnią podczas drugiego podjazdu wyścigowego  nie poradził sobie Tomasz Dybisz. Kierowca Civic'ka opuścił trasę i spowodował kolejną przerwę w zawodach.

Polski sukces odnotowaliśmy w FIA Historic Hill Climb Championship. Załuż gościł uczestników drugiej rundy mistrzostw. Marian Czapka tym razem pokonał single-seatery, wyprzedzając Miroslava Čiliaka o 0,433 sekundy. Ustronianin ponownie wygrał kategorię 3 i klasę C3+2000.