6 Hours of Spa‐Francorchamps - Alonso wygrał po 5 latach

sob, 5 maja 2018 godz. 19:36:19 skomentuj wyścigi

Zwycięzcy 6H Spa | Fot. Toyota

Toyota po raz trzeci, drugi z rzędu wygrała 6 godzin Spa-Francorchamps. Debiutant w WEC, Fernando Alonso minął metę 1,4 sekundy przed kolegą z zespołu, Mike'm Conwayem. Kolejne miejsca przypadły prototypom Rebellion Racing. André Lotterer i Thomas Laurent przedzieleni 41 sekundami, stracili dwa okrążenia do zwycięzców.

Toyota z siódemką startowała z depo z okrążeniem straty, ale na finiszu Mike Conway rywalizował z Alonso. Zadecydował ostatni pit stop Anglika, dłuższy o 10 sekund, choć tak jak w przypadku ósemki, ograniczono się do tankowania. Fernando Alonso, świętujący pierwsze zwycięstwo od Grand Prix Hiszpanii 2013, w końcówce zwolnił, ponieważ przegrzewała się skrzynia biegów.

Matewos Isaakian stracił trzecie miejsce na rzecz Thomasa Laurenta w piątej godzinie wyścigu - i po chwili zaliczył kraksę na Eau Rouge. Trzeci raz interweniował Safety Car. Restart nastąpił na 49 minut przed upływem czasu.

Podobnie jak rok temu, w LMP2 górą był G-Drive Racing. Jean-Éric Vergne finiszował 21,7 sekundy przed Ho-Pin Tungiem z Jackie Chan DC Racing. André Negrão doprowadził Alpine na trzecim miejscu do mety.

Olivier Pla wyprzedził Richarda Lietza na trzy kwadranse przed końcem, wygrywając dla Forda klasę GTE Pro. Zmiennikami Francuza byli Stefan Mücke i Billy Johnson. Michael Christensen w Porsche również poradził sobie z Lietzem, na mecie tracąc 13,9 sekundy do Pla. Davide Rigon wprowadził do trójki Ferrari AF Corse. Harry Tincknell rozbił Forda na Raidillon.

0,221 sekundy dzieli pierwszą dwójkę w wynikach GTE Am. Pedro Lamy, zmieniający się w Aston Martinie z Paulem Dalla Laną i Mathiasem Laudą, uciekł przed Astonem Euana Alers-Hankeya. Jako trzecie dotarło do mety Ferrari Matta Griffina.

Podium 6H Spa | Fot. Toyota

TOTAL 6 HOURS OF SPA-FRANCORCHAMPS
1. Sébastien Buemi/Kazuki Nakajima/Fernando Alonso (CH/J/E) Toyota TS050 Hybrid 163 okr.
2. Mike Conway/Kamui Kobayashi/José María López (GB/J/RA) Toyota TS050 Hybrid +1,444
3. Neel Jani/André Lotterer/Bruno Senna (CH/D/BR) Rebellion R13-Gibson -2 okr.
4. Mathias Beche/Thomas Laurent/Gustavo Menezes (CH/F/USA) Rebellion R13-Gibson -2 okr.
5. Oliver Webb/Dominik Kraihamer/Tom Dillmann (GB/A/F) Enso CLM P1/01-Nismo -5 okr.
6. Michaił Aloszyn/Witalij Pietrow (RUS) BR1-AER -5 okr.
7. Roman Rusinow/Jean-Éric Vergne/Andréa Pizzitola (RUS/F/F) Oreca 07-Gibson -7 okr. (1. LMP2)
8. Ho-Pin Tung/Gabriel Aubry/Stéphane Richelmi (CHN/F/MC) Oreca 07-Gibson -7 okr. (2. LMP2)
9. Nicolas Lapierre/André Negrão/Pierre Thiriet (F/BR/F) Alpine A470-Gibson -7 okr. (3. LMP2)
10. Jazeman Jaafar/Weiron Tan/Nabil Jeffri (MAL) Oreca 07-Gibson -8 okr. (4. LMP2)